DZIAŁALNOŚĆ
listopad 2014
Już po raz piąty dzieci i młodzież z niepełnosprawnością sprzężoną wraz z wolontariuszami Stowarzyszenia uczestniczyli w warsztatach Marz Kartkę. Jest to coroczne spotkanie naszego środowiska z pracownikami wielu firm zaangażowanych w projekt Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu (Corporate Social Responsibility).
październik 2014
„Październik – Międzynarodowym Miesiącem AAC" już na stałe wpisał się w działalność Stowarzyszenia Rozumieją nas. W tym roku, w partnerstwie z firmą Harpo oraz z Warszawskim Centrum Innowacji Społecznych i Szkoleń, zorganizowaliśmy całodniowe, bezpłatne warsztaty umożliwiające poznanie urządzeń i programów wspierających komunikację. Szkolenie adresowane było do użytkowników AAC, ich rodziców, nauczycieli i terapeutów.
październik 2014
Włączając się w akcję „Październik – Międzynarodowym Miesiącem AAC", Stowarzyszenie Rozumieją nas zorganizowało wizytę stażową nauczycieli i dyrektorów z St. Petersburga. Zaproszeni goście na co dzień pracują z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z niepełnosprawnością ruchową i sprzężoną w różnych ośrodkach. Równocześnie są liderami zmian w systemie edukacji w Federacji Rosyjskiej. Partnerem organizacji spotkania było Centrum Edukacji Caritas działające w St. Petersburgu.
wrzesień 2014
W dniach 20 – 22 września 2014 roku młodzież skupiona wokół naszego Stowarzyszenia po raz kolejny odwiedziła „Wioskę pod Kogutem" w Krępie koło Zalesia Górnego . Dla wielu uczestników był to pierwszy wyjazd z noclegiem bez rodziców. Pomimo deszczowej i chłodnej pogody młodzi ludzie wraz z wolontariuszami aktywnie spędzali czas. Użytkownicy AAC mieli okazję doskonalić umiejętności komunikacyjne z dala od domu i szkoły.
czerwiec 2014
W środę, 25 czerwca 2014 r., 27 osobowa grupa wybrała się na spotkanie z prehistorycznymi stworami do Parku Jurajsko – Botanicznego w Kołacinku. W tej grupie było 13 dzieci i młodzieży z poważną i złożoną niepełnosprawnością, oraz 14 osobowa grupa opiekunów (pracownicy ZSS 109, wolontariusze, rodzice i rodzeństwo). Pogoda dopisała, a to ważne ponieważ znaczną część wycieczki stanowił spacer z przewodnikiem...
czerwiec 2014
W dniach 16 -18 czerwca 2014 r. młodzież z niepełnosprawnością ruchową i sprzężoną uczestniczyła w wyjeździe rekreacyjno-edukacyjnym do Krępy koło Zalesia Górnego. Przed trzy dni uczestnicy pod opieką wolontariuszy Stowarzyszenia Rozumieją nas mieli możliwość spędzenia wolnego czasu na łonie natury, doskonalili samodzielność, sprawczość, czerpali radość i satysfakcję ze wspólnych rozmów i aktywności...
maj 2014
Stowarzyszenie Rozumieją nas współuczestniczyło, finansowo i organizacyjnie, w przygotowaniu wyjazdu dla dzieci posługujących się AAC i ich rodzin do Lipnik Parku niedaleko Warszawy. Piknik odbył się 31 maja 2014. W sobotnie przedpołudnie spotkały się rodziny dzieci w wieku przedszkolnym oraz będących pod opieką zespołu wczesnego wspomagania rozwoju.
maj 2014
Z inicjatywy członków zarządu Stowarzyszenia Rozumieją nas, Michał Woźniak i Rafał Urbaniak otrzymali statuetkę „Misia". Zostali oni nagrodzeni za propagowanie wartości porozumiewania się oraz wspomagających i alternatywnych sposobów komunikacji. Wyróżnieni dzielą się swoim doświadczeniem podczas licznych kursów, szkoleń i konferencji na terenie całej Polski.
październik 2013
Organizacja konferencji adresowanej do pracowników instytucji publicznych i warszawskiego samorządu na temat „Włączenie osób, którym przydarzyła się niepełnosprawność, w życie społeczne. Porozmawiaj z osobą, która ma poważne zaburzenia mowy".
maj 2013 r.
Włączenie się w organizację obchodów XXXlecia powstania Szkoły Podstawowej nr 327 dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i sprzężoną. Była to pierwsza specjalistyczna placówka w Polsce prowadząca edukację i terapię dla uczniów niemówiących i z poważnymi zaburzeniami mowy. Uroczystość połączona była z nadaniem Szkole Podstawowej nr 327 i Gimnazjum nr 161 imienia dr Anny Lechowicz - pionierki wykorzystania alternatywnych i wspomagających metod komunikacji oraz nowoczesnych technologii w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, pierwszego prezesa naszego Stowarzyszenia.
wrzesień 2012
Stowarzyszenie Rozumieją nas przystąpiło do Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Działających Na Rzecz Osób Z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Projekt współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – projekt „Sieć MPD".
czerwiec 2012
Stowarzyszenia Rozumieją nas rozpoczęło współpracę z Centrum Edukacji Caritas działające w St. Petersburgu, które stale dba o podnoszenie jakości usług edukacyjnych i socjalnych dla osób z niepełnosprawnością na terenie Federacji Rosyjskiej. O pomoc w poszukiwaniu rozwiązań dla bardzo trudnej sytuacji tej grupy społecznej, także osób niemówiąych w Rosji oraz w kształceniu tamtejszego personelu prosiła dr Elena Kozhewnikowa – pracownik naukowy Instytutu Wczesnej Interwencji w St. Petersburgu, która uczestniczyła w konferencji w Warszawie doceniła wystąpienia merytoryczne naszych nauczycieli i terapeutów.
2011 – 2013
Nasze Stowarzyszenie uczestniczyło w projekcie „Ambasada sukcesu – centrum wsparcia podmiotów ekonomii społecznej" realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
lipiec 2011
Stowarzyszenie Rozumieją nas w roku 2011 wsparło finansowo i organizacyjne przygotowania drużyny z Polski, jaki i jej udział w zawodach w Wetteren w Belgii. Tydzień Integracji Europejskiej „Gry bez granic" organizowany jest od 1991 roku. W spotkaniach, które odbywają się co dwa lata w różnych miastach naszego kontynentu uczestniczy młodzież z ośmiu krajów...
czerwiec-lipiec 2011
Stowarzyszenia było jednym z organizatorów VIII Regionalnej Konferencji Krajów Europy Środkowej i Wschodniej "Let's talk together - AAC in Europe", która odbyła się od 30 czerwca do 2 lipca 2011 r. w Warszawie. Naszymi partnerami było ogólnopolskie Stowarzyszenie „Mówić bez słów", Zespół Szkół nr 109 w Warszawie, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Firma Harpo w Poznaniu. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęły Pani Prezydentowa Anna Komorowska ...