Nasza działalność

Stowarzyszenie Rozumieją nas jako organizacja pożytku publicznego, zostało złożone w 2001 roku z inicjatywy rodziców uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 327 im. dr Anny Lechowicz. Celem przyświecającym założycielom tej organizacji była poprawa warunków nauki i jakości wieloprofilowej terapii oraz dostęp do edukacji grupie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i złożoną.
Należy zaznaczyć, że w początkowym okresie działalności Stowarzyszenia wiele dzieci z niepełnosprawnością nie miało dostępu do nauki w szkołach i pozostawało na nauczaniu indywidualnym w domu. Rodziny tych dzieci często zostawały osamotnione, spotykały się z ostracyzmem społecznym i same musiały stawiać czoła trudnej sytuacji, w jakiej się znalazły.
Nasze Stowarzyszenie niewątpliwie dołożyło do tego swoją przysłowiową cegiełkę i w czasie prawie 25-cio letniej działalności możemy poszczycić się znaczącym dorobkiem.
Stowarzyszenie Rozumieją nas organizowało lub współorganizowało liczne projekty mieszczące się w dwóch zasadniczych filarach jego działalności:
  1. Rozwój szkolnictwa, w tym wczesnej interwencji i edukacji przedszkolnej, wspierającego rozwój dzieci z niepełnosprawnością. Włączenie społeczne dzieci, młodzieży z neuro-niepełnosprawnością oraz ich rodzin w nurt życia społecznego i zapobieganie ich izolacji – wykluczeniu.
  2. Doskonalenie jakości kształcenia osób z niepełnosprawnością poprzez rozwój zawodowy kadr nauczycielskich oraz zwiększenie dostępności edukacji wysokiej jakości dla wszystkich a także przygotowanie środowiska do realizacji idei włączenia.

Filar 1.

Działania na rzecz dzieci z młodzieży z niepełnosprawnością oraz ich rodzin

  • Projekt Szkoły Równych szans (2002-2003) - Stowarzyszenie stało się stroną w umowie dzierżawy działki na terenie gminy Wilanów oraz opracowało projekt architektoniczny budynku szkolnego dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo.
  • Zbiórka publiczna i organizacja pikniku rodzinnego podczas Dni Wilanowa (2002) połączona z występem dzieci z niepełnosprawnością podczas festynu.
  • Specjalistyczne zajęcia edukacyjno-terapeutyczne (2002) dla niepełnosprawnych uczniów SP 327 będących mieszkańcami Gminy Centrum (zadanie zlecone przez gminę Centrum).
  • Turnus terapeutyczno - rehabilitacyjny dla uczniów SPS 327 do Ciechocinka (2002) w ramach akcji „zielona szkoła”.
  • Projekt „Niepełnosprawni – świadomość wybór aktywność” (2004) w ramach budżetu Małych Dotacji Programu Phare 2001 - Rozwój społeczeństwa obywatelskiego finansowanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. W ramach tego projektu Stowarzyszenie zrealizowało:
  1. cykl imprez integracyjnych pod nazwą „Uczymy się być razem”: integracyjne warsztaty plastyczne, wycieczkę do Nadleśnictwa Jabłonna, wycieczkę do telewizji, piknik rodzinny, integracyjny turnus rehabilitacyjny w Jantarze dla dwóch grup,
  2. cykl spotkań terapeutycznych adresowanych do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i złożoną oraz ich rodziców prowadzonych w formie: klubów dyskusyjnych, indywidualnych spotkań terapeutów pracujących z dzieckiem i ich rodziców, spotkań dla rodziców z psychologiem.
  • Projekt „Szlakiem muzeów warszawskich” (2004) – wycieczki muzealne wspierające realizację programu nauczania w sposób atrakcyjny dla dzieci.
  • Poprawa warunków lokalowych Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 327 (2004).
    Dzięki przychylności władz dzielnicy Warszawa - Ochota oraz Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy 1 września 2004 udostępniono szkole 3 duże pomieszczenia i część korytarza w sąsiednim budynku Szkoły Podstawowej Nr 9 przy ul. Białobrzeskiej 44. Władze stolicy wyposażyły budynek w dwie platformy przyschodowe, które umożliwiają transportowanie młodzieży niepełnosprawnej na I piętro. Stowarzyszenie wykonało remont i adaptację pomieszczeń oraz zadbało o zakup niezbędnego wyposażenia do sal lekcyjnych i toalet.
  • Wyjazd integracyjny dzieci z niepełnosprawnością z rodzinami (2007) do Głuchowa koło Kalisza we współpracy z generalną dyrekcją Lasów Państwowych.
  • Masza w Londynie (2007) – zadanie realizowane we współpracy z Gill Brearley (pedagog specjalny z Wielkiej Brytanii) związane z udziałem Maszy – uczennicy SPS 327 celem udziału w premierze spektaklu wystawianego przez Amici Dance Theatre Company w oparciu o wiersz dziewczynki niemówiącej napisany symbolami Blissa.
  • Tydzień Integracji Europejskiej – Gry bez granic (2007) w ośrodku Regensburg w Niemczech - zadanie realizowane we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy. Międzynarodowa wymiana i integracja młodzieży z niepełnosprawnością z różnych krajów Europy. W imprezie sportowo-kulturalnej wzięła udział młodzież SPS 327. Kilkumiesięczne przygotowania do „Gier bez granic” objęły trzydziestoosobową grupę dzieci i młodzieży, z której na podstawie wspólnie ustalonych kryteriów wyłoniona została drużyna reprezentująca szkołę i nasze państwo na międzynarodowej imprezie.
  • Pomoc świąteczna (2007) – we współpracy z Centrum Finansowym Puławska. Na podstawie umowy darowizny otrzymaliśmy środki finansowe z przeznaczeniem m.in. na zorganizowanie pomocy rzeczowej dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Rodziny uczniów SPS 327 zostały wyłonione przez Radę Rodziców. Pomocą objęto 20 rodzin.
  • Wyjazd integracyjno-szkoleniowy małych dzieci z niepełnosprawnością wraz z rodzinami (2008) - zadanie dotyczyło małych dzieci z porażeniem mózgowym objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz edukacją wczesnoszkolną w SPS 327 i ich rodzin, w tym rodzeństwa. W wyjeździe do ośrodka Lasów Państwowych w Jedlni wzięło udział 15 rodzin. Poza zajęciami i zabawami integrującymi rodziny, kadra pedagogiczna SPS 327 przeprowadziła liczne zajęcia instruktażowe dla rodziców związane z wieloprofilowym usprawnianiem ich podopiecznych oraz komunikowaniem się z otoczeniem przy pomocy książek do komunikacji i sprzętów „high-tech”.
  • Tomatis, czyli stymulacja audio-psycho-lingwistyczna – dodatkowe zajęcia dla uczniów SPS 327 (2008) – objęcie jak największej liczby dzieci z niepełnosprawnością i słabą koncentracją uwagi terapią Tomatisa.
  • Polska gospodarzem „Tygodnia Integracji Europejskiej – Gry bez Granic” (2008) – przygotowania do organizacji dużej imprezy międzynarodowej. Główny organizator spotkania młodzieży z niepełnosprawnością „Gry bez Granic” jest SPS 327 w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Rozumieją nas. Wydarzenie zaplanowano na 4-5 dni we wrześniu 2009 r. Zaproszono drużyny z Czech, Belgii, Holandii, Niemiec, Słowacji, Finlandii, Węgier – ogółem ok.130 osób. Powitanie drużyn zgodnie z tradycją musi odbywać się w miejskim Ratuszu. Opracowanie wniosku na dotację celową do Państwowego Zakładu Ubezpieczeń oraz Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m. st. Warszawy o wsparcie finansowe na realizację zadania „Gry bez Granic”.
  • Pomoc świąteczna dla rodzin uczniów SPS 327 (2008) – pozyskanie funduszy na organizację uroczystości wigilijnej oraz akcję pomocy rodzinom uczniów w trudnej sytuacji materialnej z Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego SA Bankowy oraz z Centrum Finansowego Puławska. Gościem honorowym na uroczystości Wigilijnej była Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska, a także przedstawiciele Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty, jak również obu firm sponsorskich.
  • Propagowanie metod AAC wśród rodzin dzieci z niepełnosprawnością i brakiem mowy - piknik rodzinny w światowym miesiącu AAC (2009). Celem pikniku było podnoszenie świadomości rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością w zakresie potrzeb i możliwości komunikacyjnych dzieci niemówiących oraz uświadomienie rodzicom, na czym polega włączenie społeczne dzieci z poważnymi zaburzeniami mowy lub jej brakiem. Warsztaty miały służyć także upowszechnianiu wiedzy nt. metod AAC. W pikniku wzięło udział ok. 100 osób rodzin i nauczycieli SPS 327.
  • Montaż filmu szkoleniowego nt. włączenia osób z poważnymi zaburzeniami mowy lub jej brakiem w środowisko szkolne, rodzinne oraz najbliższe otoczenie (2009). Rezultatem rodzinnego pikniku AAC był bogaty materiał filmowy i zdjęciowy, na bazie którego zrealizowano film szkoleniowy z zakresu AAC. Dystrybucja filmu wśród nauczycieli, logopedów i innych specjalistów oraz rodziców miała na celu upowszechnianie alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się, a także wykorzystywanie nowoczesnej technologii w komunikacji z otoczeniem.
  • Wycieczki przyrodnicze dla dzieci z niepełnosprawnością do Ośrodka Edukacji Leśnej w Jedlni (2009) – kontynuacja kilkuletniej współpracy z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych w zakresie edukacji przyrodniczo - leśnej dzieci z niepełnosprawnością. Od kilku lat uczniowie SPS 327 uczestniczą w zajęciach dotyczących ekologii, zarówno w Nadleśnictwie Jabłonna, jak też w czasie wyjazdów na zielone szkoły do Puszczy Białowieskiej, Puszczy Kozienickiej oraz Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.
  • Dostosowanie Ośrodków Edukacji Leśnej dla osób poruszających się na wózkach (2009) – doradztwo i konsultacje związane ze znoszeniem barier architektonicznych i dostosowaniem obiektów dla użytkowników wózków. Wymienione ośrodki podległe Lasom Państwowym wykorzystują doświadczenia płynące z kontaktu z dziećmi poruszającymi się na wózkach. Dostosowują programy edukacyjne, pomoce i środki dydaktycznych do potrzeb osób z niepełnosprawnością a także znoszą bariery w podległych im obiektach.
  • Obóz artystyczno - sportowy dla młodzieży z niepełnosprawnością (2009) w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szymanowie k. Morąga - zadanie realizowane we współpracy z Biurem Edukacji Urzędu m. st. Warszawy. W obozie udział wzięło 106 młodych uczestników, którzy przygotowywali wspólnie koncert dla gości zagranicznych przyjeżdżających do stolicy na Tydzień Integracji Europejskiej – „Gry bez granic” we wrześniu 2009 r. Obóz przyczynił się do rozwijania talentów artystycznych młodzieży a sam koncert cieszył się wielkim uznaniem publiczności międzynarodowej i odniósł spektakularny sukces.
  • Organizacja „Tygodnia Integracji Europejskiej – Gry bez Granic” (4-8 września 2009) – zadanie realizowane w partnerstwie z Urzędem m. st. Warszawy. Prezydenta miasta Hanna Gronkiewicz – Waltz oficjalnie powitała drużyny w Urzędzie Miasta. Jednak najważniejszym punktem programu Tygodnia Integracji Europejskiej była rywalizacja sportowa młodzieży z niepełnosprawnością, czyli same „Gry bez Granic”, które odbyły się na boisku warszawskiej Agrykoli. Cztery zaplanowane konkurencje nawiązujące do zwyczajów i tradycji rycerskich: „Turniej rycerski”, „Uwolnienie Królewny”, „Zdobycie zamku”, „Uczta”, rozgrywane na czas, były oceniane i punktowane na tablicy wyników przez sędziów- studentów AWF. Konkurencje wymagały współpracy całej drużyny i każdy z zawodników miał niezależne zadania do wykonania. Każda gra pokazywała więc wyraźnie, że zespół złożony z osób o różnej sprawności może współpracować i wykonywać wspólne zadania. W przerwie między grami odbył się pokaz walk rycerskich w strojach z epoki. W ramach Tygodnia Integracji Europejskiej odbyły się liczne imprezy towarzyszące: zwiedzanie miasta, wspólne posiłki, ognisko, koncert muzyki dawnej połączony z pokazem tańców i strojów historycznych, przejażdżka bryczkami po lesie i spotkania nieformalne. Poprzez uczestnictwo w projekcie młodzież z krajów Unii Europejskiej mogła w interesujący sposób poszerzyć wiedzę o polskiej kulturze, historii i tradycjach. Zakończenie tego międzynarodowego spotkania młodzieży i rywalizacji sportowej wraz z wręczeniem statuetek oraz wymianą upominków, odbyło się podczas uroczystej, pożegnalnej kolacji w Sali Starzyńskiego w PKiN.
  • Pomoc świąteczna (2009) - zwyczajem lat ubiegłych, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Stowarzyszenie włączyło się w organizację uroczystości wigilijnej. Gościem honorowym była tego wydarzenia była Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska wraz z pracownikami swojego gabinetu. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Komisji ds. Edukacji i Rodziny Rady Miasta Stołecznego Warszawy oraz organu prowadzącego placówkę, tj. Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Formuła spotkania była inna niż w latach ubiegłych. Tym razem dzieci opracowały pytania dla honorowego gościa, które miały na celu poznanie Pani Prezydentowej, jaką jest na co dzień. Padały pytania o zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu, zwyczaje świąteczne w rodzinie, ulubione potrawy, itp. Rozmowy przeplatane były wspólnie śpiewanymi kolędami. Stowarzyszenie wraz z Radą Rodziców SPS 327 przygotowało paczki dla wszystkich uczniów.
  • Wyjazd integracyjny dla małych dzieci z niepełnosprawnością wraz z rodzinami do Sielpi Wielkiej (2010). Głównym celem wyjazdu była integracja rodziców oraz wymiana doświadczeń w wychowywaniu dziecka z niepełnosprawnością. Rodzice uczestniczyli także w zajęciach prowadzonych przez psychologa szkolnego.
  • Wycieczka dydaktyczna dla młodzieży do Wieliczki, Krakowa i Pieskowej Skały (2010) - dotacja celowa Fundacji BRE Banku. Uczniowie SPS 327 zostali zakwaterowani w kilkuosobowych pokojach w Domu Zakonnym Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana w miejscowości Siedlec k/Krzeszowic. Podczas wycieczki młodzież zwiedzała zabytki Krakowa (Wawel wraz z katedrą, pomnik Tadeusza Kościuszki, pomnik Papieża Jana Pawła II na dziedzińcu pałacu – rezydencji biskupów krakowskich, najstarszy gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius oraz zabytkowe kościoły, a na Rynku Głównym wieżę Ratuszową, gotycko – renesansowe Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki, a w nim średniowieczny ołtarz Wita Stwosza). Uczniowie odwiedzili także kopalnię soli w Wieliczce a w drodze powrotnej do Warszawy uczestnicy zatrzymali się w Pieskowej Skale, aby zwiedzić zamek, położony w malowniczej dolinie Prądnika.
  • Rozwijanie zainteresowań sportowych uczniów SPS nr 327 – gra w Boccia (2010). Wspieranie uprawiania sportu przez uczniów z poważną niepełnosprawnością ruchową. Zakup 2 kompletów kul do gry w Boccia dla szkoły oraz sfinansowanie udziału młodzieży w Ogólnopolskich Mistrzostwach gry w Boccia.
  • Wyjazd integracyjno - edukacyjnego do Jedlni (2011) celem rozbudzania zainteresowań przyrodą ojczystą, kształtowania umiejętności aktywnego spędzania czasu wolnego, doskonalenie samodzielnego i niezależnego funkcjonowania poza środowiskiem domowym i szkolnym oraz doskonalenie umiejętności przebywania i współdziałania w grupie rówieśniczej.
  • Piknik integracyjny w Ryni dla rodzin uczniów klas I-III (2011). Impreza zgromadziła około 100 uczestników - uczniów wraz z rodzinami oraz nauczycieli i terapeutów. Wspólne zabawy, biesiadowanie oraz nieformalne rozmowy służyły budowaniu relacji i sieci wsparcia. Rodzice mieli okazję wymienić się doświadczeniami i informacjami oraz uzyskać porady rehabilitacyjne / logopedyczne.
  • Organizacja uroczystości wigilijnej dla uczniów i ich rodzin (2011).
  • Projekt „Świat jest nasz” realizowany przy współpracy i aktywnym uczestnictwie pracowników Salonu TOYOTY Carolina Car Company Wola (2012). Cykl wycieczek, wyjść do instytucji publicznych oraz imprez integracyjnych dla uczniów z udziałem pracowników salonu Toyoty, jako wolontariuszy wspomagających dzieci i młodzież. Salon Toyoty zapewniał także transport uczniów poruszających się na wózkach swoimi autami.
  • Wsparcie SPS nr 327 w organizacji uroczystości nadania szkole imienia dr Anny Lechowicz oraz obchodach XXX-lecia Szkoły Podstawowej nr 327 (2013). Liczne zadania realizowane z uczniami pozwoliły przygotować ich do świadomego i aktywnego uczestnictwa w imprezie oraz pełnienia roli gospodarza. Wydarzenie to przyczyniło się do integracji środowiska uczniów, absolwentów oraz ich rodzin, a także pracowników, przyjaciół i partnerów szkoły. Wypromowało placówkę uwzględniając przede wszystkim osiągnięcia uczniów oraz absolwentów w środowisku lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.
  • Organizacja wyjazdów na zielone szkoły dla uczniów klas młodszych i dla młodzieży do gospodarstwa agroturystycznego (2014, 2015, 2016). Głównym celem wyjazdów na zielone szkoły było zdobywanie jak największej samodzielności życiowej przez dzieci z niepełnosprawnością.
  • Zielona szkoła w Zakopanem (2016). Uczniowie zwiedzili Krupówki, Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, zobaczyli Morskie Oko, wjechali na Kasprowy Wierch. Odbyło się ognisko / grill z muzyką góralską na żywo oraz plener malarski.
  • Wyjazd polskiej reprezentacji na Tydzień Integracji Europejskiej - Gry bez Granic” do Wilna na Litwie (2016). W zawodach wzięły udział drużyny Belgii, Holandii, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz gospodarza - Litwy. Podczas imprezy młodzież zwiedziła Wilno, poznała kulturę i obyczaje litewskie a także wzięła udział w zawodach sportowych zajmując III miejsce.
  • Wspieranie szkoły w realizacji projektu "MarzKartkę".
    Projekt „MarzKartkę” realizowany z różnymi firmami w ramach założeń idei społecznie odpowiedzialnego biznesu (2016). W projekt zaangażowani są ludzie edukacji, biznesu, sektora pozarządowego, a przede wszystkim niepełnosprawne dzieci i młodzież. Akcja została zapoczątkowana w roku 2010 i realizowana przez kolejne 10 lat w okresie przedświątecznym. Projekt opierał się na organizacji w grudniu warsztatów plastycznych, podczas których przedstawiciele firm pomagali dzieciom stworzyć wspólnie dekorację w dużym formacie związaną z Bożym Narodzeniem. Fotografia tej pracy wraz z życzeniami uczniów była publikowana w formie kartki świątecznej.
  • Wspieranie SPS 327 w organizacji i przeprowadzeniu corocznej akcji "Lato w mieście".
  • Organizacja wyjazdów na zielone szkoły do Krakowa oraz na Mazury - okolice Olsztynka (2017).
  • Warsztaty rękodzieła artystycznego w Łucznicy (2017).
  • Akcja „paczka świąteczna dla każdego ucznia SPS nr 327 (2017)
  • Wyjazdy uczniów klas młodszych oraz młodzieży do Torunia, Gdańska oraz do Jedlni (2018). Wycieczki miały na celu wspieranie procesu edukacyjnego, ale również kształtowanie postaw aktywnego udziału w życiu społecznym.
  • Organizacja wycieczek, wyjazdów i zielonych szkół dla uczniów SPS nr 327 (w latach 2019 – 2023).

Filar 2.

Działania na rzecz podnoszenia kwalifikacji kadr pedagogicznych i jakości świadczeń edukacyjno - rehabilitacyjnych

  • Warsztaty komputerowe z obsługi i wykorzystania programu Clicker 4 (2002), jako narzędzia do komunikacji dla dzieci niemówiących. Uczestnikami warsztatów byli nauczyciele i terapeuci z wiodących ośrodków w Polsce.
  • Projekt „Niepełnosprawni – świadomość wybór aktywność” (2004) w ramach budżetu Małych Dotacji Programu Phare 2001 - Rozwój społeczeństwa obywatelskiego finansowanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Przeprowadzenie cyklu spotkań terapeutycznych adresowanych do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i złożoną oraz ich rodziców w formie klubów dyskusyjnych, indywidualnych spotkań terapeutów z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością.
  • Przeszkolenie grupy 42 wolontariuszy (2004) – głównie studentów Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej), którzy brali udział w imprezach integracyjnych i nabyli praktyczne umiejętności wspomagania osób z niepełnosprawnością w codziennych czynnościach oraz porozumiewania się przy wykorzystaniu AAC.
  • Tłumaczenie i wydanie publikacji pt. „Dziecko niepełnosprawne ruchowo na drodze do niezależności” (2004) oraz dystrybucja bezpłatnych egzemplarzy do ośrodków i organizacji zajmujących się edukacją i rehabilitacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.
  • Projekt VOCA (2004) Trzydniowe warsztaty dla specjalistów korzystających w pracy pedagogicznej z programu Clicker 4. Na zaproszenie Stowarzyszenia przeprowadzone przez pana Jerzego Antczaka (inżynier rehabilitacji z kanadyjskiego Ośrodka Bloorview Macmillan w Toronto). Celem warsztatów było rozszerzanie zdolności komunikacyjnych uczniów SPS nr 327 w oparciu o program Clicker 4, a także stworzenie prototypowego urządzenia komputerowego umożliwiającego porozumiewanie się z otoczeniem przez dzieci z niepełnosprawnością z zaburzeniami mowy.
  • Wizyta konsultanta z Wielkiej Brytanii – pani Gill Brearley (2007). W związku z utworzeniem przy SPS 327 zespołu wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci w wieku przedszkolnym, pani Gill Brearley została zaproszona w celu skonsultowania tej grupy podopiecznych pod kątem specjalnych potrzeb i niezbędnej terapii. Dodatkowo przeprowadziła szkolenie dla rodziców i personelu szkoły z zakresu komunikacji alternatywnej.
  • Wyjazd dwóch nauczycieli SPS nr 327 do Danii celem nawiązania współpracy i wspólnego opracowania wniosku do projektu edukacyjnego Comenius (2007)
  • Wyjazd dwóch nauczycieli SPS 327 do Pragi, Republika Czeska 2007 celem udziału w Europejskiej Konferencji AAC. Zadanie realizowane we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Obydwie nauczycielki prezentowały na konferencji doświadczenia i dobre praktyki szkoły, możliwości wykorzystania funduszy strukturalnych do realizacji zadań edukacyjno-terapeutycznych oraz wykorzystanie technologii w pracy z dziećmi niemówiącymi (AAC).
  • Udział trzech nauczycieli SPS 327 w szkoleniu „Podstawowe założenia, zasady i metodyka wieloprofilowego usprawniania dzieci z wczesnym uszkodzeniem mózgu w systemie nauczania kierowanego” w Zamościu (2007). Szkolenie odbyło się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Terapeutycznym dla dzieci Niepełnosprawnych „Krok za krokiem”.
  • Deklaracja współpracy ze Stowarzyszeniem „Krok za Krokiem” w Zamościu (2008) celem podnoszenia kwalifikacji kadry pedagogicznej SPS 327 w zakresie usprawniania dzieci z m.p.dz. metodą „Nauczania kierowanego”. Stowarzyszenie „Krok za Krokiem” przygotowało na lata 2008-2010 projekt upowszechniający tę metodę pracy z dziećmi z niepełnosprawnością. Realizacja współpracy zakłada federalizację środowisk organizacji pozarządowych i placówek działających na rzecz osób z mózgowym porażeniem. Uczestnicy ( 4 nauczycieli SPS 327) korzystają z bezpłatnego programu szkoleń z zakresu zintegrowanego usprawniania dzieci z m.p.dz. oraz wymieniać się wiedzą i doświadczeniem w czasie studyjnych wizyt organizowanych w placówkach zaangażowanych w realizację projektu.
  • Wyjazd szkoleniowy do Szwecji (2009) – dwie nauczycielki SPS 327 wizytowały kilka ośrodków edukacyjno – rehabilitacyjno – komputerowych przeznaczonych dla dzieci z niepełnosprawnością w różnym wieku. Poznały organizację i specyfikę pracy ośrodków, stosowane metody pracy oraz specjalistyczne wyposażenie (w tym oprogramowanie komputerowe). Hospitowały lekcje, zajęcia grupowe i indywidualne dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową i sprzężoną oraz z trudnościami w porozumiewaniu się. Odbyły także wizytę w Narodowej Agencji do spraw Rozwoju Edukacji Uczniów ze Specjalnymi Potrzebami w Sztokholmie i spotkały się z panią Agnetą Gustafsson – krajowym koordynatorem Agencji. Wzięły udział w seminarium dla nauczycieli i terapeutów mowy, dotyczącym rozwoju języka dzieci z zaburzeniami mowy z wykorzystaniem high-tech, a także obejrzały w stolicy Szwecji wystawę różnego rodzaju pomocy komunikacyjnych połączoną z prezentacją specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Po powrocie ze stażu nauczycielki podzieliły się spostrzeżeniami i doświadczeniami z radą pedagogiczną SPS 327. Zaprezentowały zdjęcia różnych przedmiotów codziennego użytku (sztućce, naczynia, przybory szkolne, itp.), dostosowanych do zróżnicowanych możliwości ruchowych osób z niepełnosprawnością, przedstawiły nowe, ciekawe rozwiązania w zakresie organizacji zawartości książek komunikacyjnych dzieci niemówiących, będących na początkowym etapie pracy nad rozwojem umiejętności porozumiewania się. Przekazały też różne pomysły, prezentowane na wystawie w Agencji Narodowej w Sztokholmie do samodzielnego przygotowania dla użytkowników AAC pomocy dydaktycznych oraz przydatne dla uczniów rozwiązania w zakresie oprzyrządowania, np. podstawki służące do mocowania włączników.
  • Przystąpienie do Sieci MPD – projektu współpracy organizacji pozarządowych (2009) zainicjowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem” z Zamościa. Projekt uzyskał dofinansowanie Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, poddziałanie 5.4.2 – rozwój dialogu obywatelskiego. Uczestnicy projektu (4 nauczycieli SPS 327) wzięli udział w dwudniowej konferencji poświęconej standardom pracy z dzieckiem z m.p.dz. oraz poszukiwaniu rozwiązań systemowych, konsolidacji działań i federalizacji instytucji. Odbyli też tygodniowe kursy I i II stopnia z zakresu zintegrowanego usprawniania dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz wizytę studyjną w ośrodku prowadzonym przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem”, podczas której dzielono się doświadczeniami, wymieniano poglądy, omawiano aktualne wyzwania.
  • Projekt szkoleniowy „Rozumieją nas” (2009) - zadanie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu m. st. Warszawy. Opracowanie założeń merytorycznych i materiałów dydaktycznych do projektu szkolenia dla nauczycieli z całego kraju z zakresu komunikacji z dziećmi z niepełnosprawnością sprzężoną.
  • Sieć MPD – kontynuacja współpracy (2010). W ramach projektu nauczyciele SPS 327 wzięli udział w szkoleniach i dwóch konferencjach: „Edukacja przedszkolna dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym - dobre doświadczenia" i „Przeciw wykluczeniu społecznemu, o potrzebie wsparcia rodziców dzieci niepełnosprawnych", oraz w wizytach studyjnych w przedszkolu Kolorowy świat w Łodzi i w Przedszkolu nr 77 w Gdańsku. W lutym kadra SPS 327 przygotowała wizytę studyjną w szkole dla pedagogów z Zamościa, Białegostoku, Krasnegostawu, Wrocławia, Radzionkowa. Stowarzyszenie przygotowało poczęstunek dla gości.
  • Projekt szkoleniowy „Rozumieją nas” (2010) - zadanie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu m. st. Warszawy. Realizacja szkoleń w formie warsztatów dla 200 nauczycieli (podzielonych na 10 grup 20-sto osobowych) w okresie wakacji letnich. Wszelkie materiały szkoleniowe zostały zawieszone na platformie e-lerningowej: www.rozumiejąnas.org. Po zaliczeniu w formie testu części teoretycznej kursu, słuchacze wzięli udział w warsztatach praktycznych na stanowiskach komputerowych. Celem szkolenia była nauka budowy indywidualnego systemu komunikacji dziecka niemówiącego z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.
  • Cykl szkoleń w dla nauczycieli i specjalistów z zakresu alternatywnych i wspomagających metod komunikacji - AAC (2012). Duże zainteresowanie szkoleniami, których uczestnicy rekrutuj się z terenu całego kraju.
  • Kontynuacja działalności szkoleniowej w dziedzinie AAC i wykorzystania nowoczesnej technologii we wspieraniu porozumiewania się przez dzieci niemówiące (2013). Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie społeczne na takie szkolenia. Kursanci przyjeżdżają z obszaru całego kraju. W ankietach ewaluacyjnych szkolenia powadzone przez nauczycieli SPS nr 327 otrzymują wysokie oceny, zarówno pod względem merytorycznym, jak też organizacyjnym (średnia ocen 5.8 w skali 0-6).
  • Akcja „Październik – Międzynarodowym Miesiącem AAC" – wizyta stażowa dla nauczycieli i dyrektorów z St. Petersburga (2014). Zaproszeni goście na co dzień pracują z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z niepełnosprawnością ruchową i sprzężoną w różnych ośrodkach. Równocześnie są liderami zmian w systemie edukacji w Federacji Rosyjskiej. Partnerem organizacji spotkania było Centrum Edukacji Caritas działające w St. Petersburgu. Podczas wizyty, w dniach 7 – 12 października br., dziesięcioosobowa grupa Rosjan mogła obserwować zajęcia z użytkownikami AAC na różnym etapie edukacji oraz zapoznać się z sposobem organizacji szkolnictwa specjalnego w Polsce.
  • Kampania społeczna „Zobacz, jak mówię” (2014). Opracowanie i sfinansowanie produkcji kilkuminutowego filmu pt.: „Zobacz, jak mówię” celem upowszechniania alternatywnych sposobów komunikacji osób niemówiących lub z poważnymi trudnościami w porozumiewaniu się z otoczeniem.
  • Uruchomienie dwóch nowych kursów dla nauczycieli dot. wykorzystania w edukacji programu Board Maker oraz tablicy interaktywnej (2015).
  • Zakup pakietów emisyjnych dla spotu „Zobacz, jak mówię” w telewizji polskiej (2015).
  • Szkolenia dwustopniowe w zakresie alternatywnych metod komunikacji oraz z oprogramowania Board Maker, jako narzędzia do tworzenia pomocy komunikacyjnych opartych na symbolach PCS (2016).
  • Seminarium prowadzone przez panią Judy Wine - specjalistę AAC z Izraela (2016). Seminarium zorganizowano we współpracy z Ogólnopolskimi Stowarzyszeniami Mówić bez słów oraz Pomocy Osobom z Zespołem Retta, a także firmą Harpo (wystawa nowoczesnej t echnologii służącej porozumiewaniu się). Judy Wine podzieliła się wynikami badań oraz swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy terapeutycznej z dziewczynkami z zespołem Retta, a w szczególności budowaniem ich systemów porozumiewania się z otoczeniem.
  • Organizacja wykładu otwartego pani Kathryn Drager - profesor AAC z Uniwersytetu w Pensylwanii USA (2016). Temat wystąpienia: „AAC jako wsparcie w komunikacji osób będących na wczesnym poziomie porozumiewania się” zgromadził około 100 nauczycieli i specjalistów ze środowiska warszawskiego i województwa mazowieckiego.
  • W latach 2017 - 2019 organizacja szkoleń z zakresu AAC prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli SPS 327.
Przez ponad 20 lat działalności Stowarzyszenie opracowało liczne wnioski na dotacje celowe, ale również nawiązało współpracę z wieloma organizacjami, fundacjami oraz innymi stowarzyszeniami realizującymi podobne cele statutowe. Otrzymywaliśmy także systematyczne wsparcie w postaci darowizn sprzętu rehabilitacyjnego dla uczniów SPS nr 327 od niemieckiej organizacji Quaker Hilfe, która także finansowała staże dla nauczycieli w szkle Hirtenweg w Hamburgu. W ramach zadania „pomoc szkole”, stowarzyszenie w początkowych latach swojej działalności zabezpieczało dla szkoły środki czystości, materiały piśmiennicze i pomoce do zajęć plastycznych, pomoce dydaktyczne i terapeutyczne, sprzęt specjalistyczny, a także słodycze i owoce do paczek świątecznych. Wspierała nas również Fundacja „Porozumienie bez Barier” pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej przeznaczając środki finansowe na remont i adaptację budynku przy ul. Białobrzeskiej 44.
Złap czas